Domain (Alan Adı)

Alan adı (Domain) Hakkında Sık Sorulan Sorular

Alan Adı Nedir?
Domain(alan adı), internette yer almak için sahip olmamız gereken kimliktir. Yani alan adları web sitemizin adı ve adresidir. Alan adları ip adresi denilen, bilgisayarların birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir. Bu adres olmadan ziyaretçiler sitemize ulaşamazlar.
".Com" nedir ve neden diğer uzantılardan önemlidir?
Genellikle ticari kuruluş ve şirketlerin seçtiği alan adı uzantısıdır. "Commercial" yani ticari anlamı taşıyan kelimenin kısaltılmasıyla oluşmuştur. Neden önemlidir konusuna gelirsek; com uzantısını alan adı müsait se her talep eden alabilir. Bu durum firmalar arasında rekabete neden olmaktadır. Aynı zamanda kötü niyetli kişiler tarafından farklı amaçlarda kullanımı, firmalara olumsuz yansıyabilir. Bu yüzden erken davranıp, aklınızdaki com uzantılı domaini hemen almak en mantıklısıdır. Firmalar internete taşındıkça, boşta kalan .com uzantılı alan adlarının sayısı da azalmaktadır. Domain uzantıları arasında en uygun fiyatlı domainlerdendir.
"Com.tr" uzantısı nedir? Nasıl alınır?
Bu Alan Adı uzantısı coğrafi olarak Türkiye'ye ait bir web sitesi olduğunu göstermektedir. Türkiye için Alan Adı, tahsis işlemlerini yürüten ODTÜ'den satın alınır. Bu isimleri alabilmek için bazı sınırlar mevcuttur; com.tr için şirket olmanız, net.tr için ISS olmanız gerekmektedir. com.tr uzantılı bir Alan Adı satın alabilmek için, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen Ticari Sicil Tescil Belgesi veya Patent Enstitüsü tarafından verilen Marka Tescil Belgesi, vergi levhası fotokopisi ve firma yetkilisi imza sirküleri istenmektedir. Com.tr alan adı uzantılarının alımı ve takibi firmamızca yapılmaktadır. Lütfen bizimle iletişime geçiniz.
".org, .net, .biz, .info" gibi uzantılar nelerdir?
.net : İngilizce'de "network" kelimesinin kısaltması olan .net uzantısı, “ağ, şebeke” anlamına gelmekte olup, dünya çapında herhangi bir kısıtlamaya tabii olmadan kullanılmaktadır.
.org: İngilizce'de “organization” kelimesinin kısaltması olan .org uzantısı "örgüt, organizasyon" anlamına gelmekte olup dünya çapında herhangi bir kısıtlamaya tabii olmadan kullanılmaktadır. Kar amacı gütmeyen siteler tarafından kullanılmaktadır.
.biz: İngilizce'de “business” kelimesinin kısaltması olan .biz uzantısı, “iş” anlamına gelmekte olup sadece iş odaklı sitelerin kullanımı ile kısıtlanmıştır.
.info: İngilizce'de “information” kelimesinin kısaltması olan .biz uzantısı, “bilgi” anlamına gelmekte olup dünya çapında herhangi bir kısıtlamaya tabii olmadan kullanılmaktadır. Daha çok bilgi ve fikir içerikli siteler için tercih edilmektedir.
Subdomain nedir?
Alt Domain (Sub Domain) firmaadi.com şeklinde alabileceğiniz, ana domaine bağlı fakat farklı bir hesap yaratabileceğiniz domainler anlamına gelmektedir.
Parked Domain nedir?
 Parked domainler, bir domaine yeni bir websitesi yapmanıza gerek kalmadığı ve bu domaini hazır bir websitesine park etmeniz gerektiği durumda kullanılır. Hosting paketinizin kapasitesi kadar domaininize yeni domainler park edebilirsiniz.
Alan Adım kaybolur mu? Nasıl yenilenir?
Alan adlarınız Radikal Bilgi İşlem Sistemleri Ltd. Şti. tarafından korunmakta ve takibi yapılmaktadır. Alan adı yenilenme tarihinizden 30 gün öncesinden sizlere bilgi verilmekte ve teyit alınmaktadır. İstekleriniz doğrultusunda yenileme işlemlerini gerçekleştirmekteyiz.